Třída Charophyceae

 

Do této nově definované třídy řadíme kromě parožnatek (řád Charales) také vláknité, ojediněle i kokální zelené řasy. Příbuznost morfologicky rozdílných stélek vyplývá z průběhu mitózy u vegetativních buněk a submikroskopické stavby zoospor a spermatozoidů.

Mitóza je vždy otevřená. Na počátku dělení se jaderná blána rozpadá. Interfázové vřeténko se v telofázi stává základem fragmoplastu. S ním souvisí vznik buněčné destičky. V tomto směru probíhá uvnitř třídy zřetelný vývoj. Nejjednodušší mitózu zjistíme u řádu Klebsormidiales.

Parožnatky mají vzpřímenou stélku, vzhledem i velikostí podobnou přesličkám, rozdělenou v pravidelně se střídající dlouhé články a přeslenité uzliny. Organizace jejich těla silně upomíná na organizaci těl vyšších rostlin, neboť zde můžeme nalézti orgány podobné kořenům, stonku a listům.

Vyznačují se zcela svérázným vzhledem pohlavních orgánů: jejich oogonia jsou obklopena šroubovitě stočenými obalnými buňkami a anteridia jsou uložena uvnitř dutých koulí, čímž se liší od všech řas a nemůžeme je tudíž zařadit do žádného z uvedených kmenů či tříd, nýbrž je musíme oddělit jako zvláštní třídu kmene Chlorophyta.

Rozmnožují se pohlavně oogamií. Internodia jsou u menší skupiny druhů tvořena jedinou buňkou: u většiny druhů bývá tato buňka obklopena ještě jednou vrstvou buněk, zvanou cortex - kůra. Z každé uzliny vyrůstá přeslen větví. Podkladu se stélka zachycuje rizoidy.

Systém:

1. Řád: Klebsormidiales

 

Rod Klebsormidium (Chlorhormidium)

Rod má krátká, lehce rozpadavá vlákna s jediným páskovitým chloroplastem, obsahujícím pyrenoid. Rozmnožuje se dělením buněk, zřídka tvoří dvoubičíkaté zoospory. Roste na vlhké zemi, mokvajících skalách aj.

Foto zástupci: Klebsormidium sp.

 

 

 

2. Řád: Coleochaetales

 

ROD Coleochaete

Tato řasa má plochou terčíkovitou stélku, přirůstající spodní plochou k vodním rostlinám. Vegetativní buňky nesou po jednom dlouhém chlupu, který obsahuje protoplast s chloroplastem a otáčí se kolem své osy.

Foto zástupci: Coleochaetesp1, Coleochaete sp2.

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Řád: Charales

 

Rod Nitella

Roste u nás v osmi druzích. Má měkké, ohebné osy bez kůry. V přeslenech bývá 4-8 fyloidů.

Foto zástupci: Nitella sp1, Nitella sp2.

 

 

 

 

 

 

 

Rod Chara - parožnatka

Vyznačuje se statnějším vzrůstem, vždy dále nevětvenými fyloidy. Internodia mají téměř vždy korovou vrstvu. Celá rostlina bývá velmi často potažena jemnou kůrou vysráženého uhličitanu vápenatého.

Oba uvedené rody rostou ve vodách stojatých nebo mírně tekoucích na bahnitém nebo písčitém podkladě. Dávají přednost zvláště vodám s vyšším obsahem vápníku.

Foto zástupci: Chara sp1, Chara sp2, Chara sp3, Chara sp4.